שכירים ועצמאיים: כיצד תבצעו בדיקת זכאות להחזרי מס?

זה לא משנה אם אתם עובדים שכירים ומשלמים את המס שלכם דרך התלוש או שאתם בעלי עסק עצמאי ומשלמים מקדמות ומס בדו״ח השנתי – יש סיכוי לא רע שאתם משלמים יותר ממה שאתם צריכים ושמס הכנסה חייבים לכם כסף. את הכסף הזה אגב, אף אחד לא יחזיר לכם סתם ככה מטוב ליבו, והחדשות הטובות הן שלקבל אותו זה הרבה יותר פשוט ממה שרובינו מדמיינים. אז מה זה בעצם החזר מס, מי עשוי להיות זכאי לו, איך בודקים זכאות ואיך מקבלים את הכסף? הנה כל הדברים שמס הכנסה לא רוצים שתדעו בנושא.

מה זה החזר מס?

את התחשיב של גובה המס שלנו – שכירים ועצמאים כאחד, מבצעים בסוף שנה בדו״ח השנתי. עם זאת, התשלום עצמו נעשה במהלך השנה עצמה, אצל שכירים דרך תלוש המשכורת ואצל עצמאים דרך תשלום מקדמות (לעיתים, יש כאלו המשלמים בסוף שנה במרוכז). בהרבה מאד מקרים יש פערים בין הכסף שנגבה לבין כמה שהעובד צריך לשלם בפועל. ברוב המקרים הללו הפערים הם לטובת העובד, כלומר שמס הכנסה בעצם חייבים לנו כסף ושילמנו יותר מדי. הדבר הזה נקרא החזר מס וכדי לקבל אותו עלינו לפנות ולהגיש בקשה מסודרת. השלב הראשון הוא כאמור בדיקת זכאות וזהו שלב קצר ומהיר. לבדיקת זכאות לחצו כאן, ענו על מספר שאלות פשוטות ובדקו אם גם לכם מגיע כסף בחזרה. מכאן, בואו ננסה להבין איך זה עובד ומי עשוי להיות זכאי להחזרים.

 

 

למי מגיע החזר מס?

החזר המס ניתן כאמור בגלל פער בין הסכום שצריכים לשלם לבין מה ששולם בפועל. בגלל שניתן להגיש בקשה להחזר באופן רטרואקטיבי עד 6 שנים אחורה, הסיכוי שמשהו השתנה בגובה החבות הוא גדול ולכן מרבית העובדים בישראל אכן זכאים להחזרים. כך למשל ניתן לקבל זיכוי על השקעות בשוק ההון, אם היה במהלך התקופה חודש אחד או יותר ללא עבודה, אם נעשה שינוי במקום העבודה או שניתנה העלאה בשכר, אם ישנן הכנסות מנכס כלשהו, אם נולדו ילדים והתווספו למשפחה, עם הייתה בתקופה הזו זכייה בהגרלות כלשהן, אם שולמו כספי מזונות בתקופה הזו וכן הלאה. יש לא מעט קריטריונים המזכים ולכן תמיד חשוב לבדוק. בגלל שמדובר בבדיקה מהירה ופשוטה אז אין בעצם שום דבר להפסיד ובמקסימום נרוויח סכום כספי לא מבוטל.

מה ההבדל בין שכירים לעצמאים בנושא המס?

שכירים משלמים את המס דרך תלוש המשכורת שלהם ולפי הדיווח שלהם בתחילת כל שנה אזרחית בטופס 101, והם אינם מחויבים בהגשת דו״ח שנתי. עצמאים לעומת זאת משלמים בדרכים שונות – חלקם במקדמות פעם בחודש או בחודשיים ואחרים באופן מרוכז בסוף שנה. כך או כך עצמאים מחויבים להגיש דו״ח שנתי המרכז את ההכנסות וההוצאות ובהתאם לכך משלמים את החובות שלהם למס הכנסה. המשמעות של הדבר היא שהפערים נפוצים הרבה יותר בקרב שכירים, אבל זה עדיין ממש לא נדיר למצוא פערים כאלו גם אצל עובדים עצמאיים, ככה שבכל מקרה שווה לבדוק.

לסיכום, אל תבזבזו את הזמן – בדקו את זכאותכם להחזרי מס עוד היום

זכרו – כסף שמס הכנסה חייבים לכם מעבר לשש שנים אחורה מהיום זה כסף שלא תוכלו לקבל. על כן מומלץ בחום שלא לבזבז זמן ושווה לבצע את בדיקת הזכאות כבר עכשיו. באתר המרכז להחזרי מס תוכלו להבין בקלות ובמהירות אם אתם זכאים להחזרים ומשם הדרך להגשת הבקשה וקבלת הכסף היא קצרה ומהירה. בהצלחה!

שאלות בנושא שכירים ועצמאיים: כיצד תבצעו בדיקת זכאות להחזרי מס?

למידע נוסף על שכירים ועצמאיים: כיצד תבצעו בדיקת זכאות להחזרי מס?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות
גלילה לראש העמוד