עוד מימי יוון העתיקה: ההיסטוריה של המשחקים האולימפיים

אוהבים אתלטיקה וכושר גופני? מכורים לאדרנלין של ספורט תחרותי? פנאטים של שבירת שיאים? גם אתם אוהבים לבצע ולהתאמן באתלטיקה וספורט תחרותי על סוגיו השונים או שאתם דווקא מאלה שמעדיפים לצפות ואוהבים את הריגוש, רוב הסיכויים שלא יצא לכם לחשוב על ההיסטוריה של המשחקים האולימפיים. ענפי הספורט האולימפיים החלו אי שם ביוון העתיקה, עם חברה שקידשה את הגוף ואת ההישגים הספורטיביים הפוטנציאלים שהאדם הפשוט יכול להגיע אליהם, ומאז ועד היום עברו לא מעט מים בנהר, והאופי המשחקים השתנה קצת, שיטות הניקוד השתכללו והתחרות הפכה לסמל עולמי של ממש, וכל זאת למרות שהעיקרון נשאר פחות או יותר זהה. בואו נדבר קצת על המשחקים האולימפיים, איך הם היו בעבר וכיצד הם הגיעו להיות למה שהם היום.

יוון העתיקה

המשחקים האולימפיים הראשונים שהתקיימו אי פעם התרחשו בשנת 776 לפני הספירה בעיר אולימפיה (שעל שמה כמובן נקראת התחרות עד היום) ונערכו עד לשנת 393 לספירה לערך. דאז היה זה דתי וספורטיבי מקומי בלבד שהתרחש אך ורק בתוך גבולות יוון. ענפי הספורט המוכרים כיום כמו רכיבה על אופניים על סוגיה השונים, שחייה והרמת משקולות, לא היו קיימים אז והענפים הבולטים היו זריקת דיסקוס, זריקת כידון, ריצה, קפיצה לרוחק ומירוץ מרכבות. התחרות הייתה פתוחה לגברים בלבד שהתחרו אגב תמיד בעירום מלא. על נשים נאסר לקחת חלק בתחרויות ואף לצפות בהן ואישה שנתפסה צופה בתחרויות הוצאה להורג. לקראת שנת 400 לספירה, הורה הקיסר תאודיסיוס הראשון על ביטול המשחקים כחלק ממדיניות הנהגה חדשה.

ההיסטוריה - של המשחקים האולימפיים

המשחקים האולימפיים בעת החדשה

כ-1500 שנים עברו עד לחידוש המשחקים האולימפיים מאז ביטולם וב-1986 כאשר הם התקיימו לראשונה בעת החדשה באתונה, השתתפו בהם 245 מתחרים מ-14 מדינות שונות ב-43 סוגים של תחרויות שונות. זו הייתה הפעם הראשונה בה אורגנה תחרות בינלאומית בכזה סדר גודל ולאחריה דרשה יוון כי האולימפיאדה תתקיים בשטחה באופן קבוע כל 4 שנים. כמובן שמדינות העולם סירבו, וארבע שנים לאחר מכן התקיימה התחרות בפריז ובה השתתפו לראשונה בהיסטוריה גם נשים בארבע מקצים: גולף, טניס, קרוקט ורכיבה על סוסים.

מאז ועד היום

משנת 1986 התקיימו המשחקים האולימפיים כסדרם בכל 4 שנים מלבד בזמן מלחמות העולם הראשונה והשנייה שגרמו לביטולן של האולימפיאדות השישית, השתים עשרה והשלוש עשרה. עד שנות השמונים של המאה הקודמת הספורטאים באולימפיאדה נדרשו להיות ספורטאים חובבים בלבד וככאלה נאסר עליהם לקבל כל תגמול על הכישרון שלהם. מי שנתפס כספורטאי מקצועי הסתכן בשלילת ההישגים והמדליות שלו. כיום, בכל אולימפיאדה מתחרים מעל 10,0000 ספורטאים במעל ל-300 ענפי ספורט שונים. בצעד שלא נעשה מאז אותן מלחמות עולם, נדחתה האולימפיאדה שתוכננה לשנת 2020 בטוקיו למועד מאוחר יותר שהוא עדיין לא ידוע (אך לא יאוחר מ-2021) בעקבות משבר הקורונה העולמי.