ייכנס לדפי ההיסטוריה: משבר העסקים בעקבות נגיף הקורונה

אחד האתגרים הגדולים ביותר שהביא איתו נגיף הקורונה הוא משבר התעסוקה הגדול שהגיע בעקבותיו. ברגע אחד מצאו עצמם מאות אלפים מעובדי המשק הישראלי מחוסרי עבודה, חלקים הוצאו לחופשה ללא תשלום בלי הגבלת זמן, אחרים פוטרו באופן מיידי ורבים עברו למתכונת חדשה של עבודה מהבית בה הם נדרשים להוכיח שהכישורים שלהם עדיין נחוצים גם מרחוק. המעסיקים מהצד השני, נאלצו למצוא דרכים יצירתיות להמשיך ולהפיק את המקסימום מהעובדים שלהם גם בדרך הזאת. כך שינה משבר הקורונה את פניו של עולם התעסוקה בישראל.

הבית הפך למשרד

בתחילה נראה היה כי האילוץ להמשיך ולהעסיק את העובדים מהבית הוא מכה קשה למעסיקים, אך בחלוף הזמן רבים מהם דווקא הצליחו להפוך את הלימונים ללימונדה ולמדו איך להוציא את המקסימום מהמצב. באמצעות שעון נוכחות אינטרנטי לעובדים, החלו המעסיקים לעקוב במדויק אחר שעות העבודה של העובדים ולמנוע מצבים של דיווחים כוזבים ואבטלה סמויה, הם גילו דרכים חדשות ומגוונות לחלוקת העבודה בצורה נכונה בין העובדים ופיתחו דרכים יצירתיות להעברת המידע בקלות ובמהירות בין העובדים. יתרה מכך, מעסיקים רבים אף הופתעו לגלות ששיטת העבודה מהבית היא יעילה יותר מהעסקתם במשרד וחוסכת להם לא מעט כסף. לא מן הנמנע שלאחר המשבר נראה יותר ויותר בעלי עוסקים עוברים לעבודה בדרך הזאת שלא מתוך אילוץ הקורונה.

ייכנס לדפי ההיסטוריה- משבר העסקים בעקבות נגיף הקורונה

חל"ת ופיטורים

אין עובד שכיר ובעצם כמעט ואין אדם בישראל שלא מכיר את דמי הביטוח הלאומי המופרשים מדי חודש מתוך שכר הברוטו. מטרתו של הכסף הזה הוא לסייע לאדם כאשר איבד את עבודתו או במקרים של אובדן כושר העבודה. ביטוח לאומי מצדו מספק את השירותים הללו בקלות בימים כתיקונם, אך בעת המשבר הזה ובצל הנהירה של עובדים רבים למוסדות המדינה האמונים על הטיפול בדבר, נראה כי נוצר צוואר בקבוק ואולי אפילו קושי תזרימי המקשים לשלם את דמי האבטלה לעובדים שנפגעו בזמן. מצב הביש הזה הכניס לא מעט אנשים בישראל לתסבוכת כלכלית ואילץ אותם ממש להאבק בפקידים ולהילחם על הכסף שמגיע להם. חלק מהעובדים אפילו בחרו במהלך אקטיבי וחיפשו עבודה חדשה חיונית על מנת שיוכלו להמשיך ולפרנס את משפחותיהם.

העצמאים חושפים שיניים

ככל הנראה מדובר בציבור שנפגע בצורה הכי קשה ממשבר הקורונה. עובדים עצמאיים רבים ובמיוחד אלו שהם בעלי עסקים קטנים, מצאו עצמם באחת מחוסרי עבודה וללא מקורות הכנסה כלל כאשר ההתחייבויות הכלכליות עומדות בעינן כמובן. מכל כיוון נשמעו מחאות על כך שהמענקים והלוואות שהעמידה המדינה לרשותם פשוט לא מספיקים וזו לא תהיה הפתעה גמורה אם בקרוב נראה את הציבור הזה יוצא לרחובות ומביע מחאה על המצב המורכב.

נראה כי משבר הקורונה הולך להביא עמו לא מעט שינויים בתחומים רבים כשאחד הבולטים שבהם הוא שוק העבודה. מה צופן לנו העתיד? רק הזמן יגיד.