איתור מחוננים – איך מתוכננים לזה

איתור מחוננים

מדי שנה משרד החינוך מעביר מבחנים במטרה לאתר תלמידים שנכנסים תחת הכותרת של מחוננים. המטרה של הליך זה היא ביצירת תנאים אופטימליים עבור תלמידים בעלי יכולות מיוחדות, לכמה מטרות כשהמרכזית שבהן היא להעניק את הגירוי הנחוץ לילדים מחוננים על מנת לשמור על רמת הקשר ולאפשר צמיחה הולמת. מטבע הדברים, תלמידים שאינם מחוננים לא יתרמו מהתכנית ולכן במקרים שבהם הילד לא מפגין כישורים יוצאי דופן, המאמץ לעבור הכנה מתאימה לא יהיה בהכרח הבחירה הטובה ביותר. לעומת זאת, כאשר מדובר בתלמידים שמפגינים יכולות גבוהות ומפגינים גם עניין דידקטי ותכונות אופי של התמדה ההכנה תהיה מבורכת.

הכנה לקראת המבחן

תכנית המחוננים היא תכנית מוצלחת שכדאי להיות בה עבור מי שזה נכון לו. חשוב להבהיר שזה לא נכון לכולם ולא בכדי יש את תהליכי המיונים. בסופו של דבר מדובר בתכניות מושקעות וייעודיות שהתלמידים בתורם נדרשים להשקיע זמן ועבודה. לכן גם במידה ועברתם את המבחן חשוב להבין את המשמעויות ולעשות את השיקול הנכון.

איתור מחוננים הוא פרויקט לאומי שההשתתפות בו תורמת באופן ניכר ומהותי לתלמיד, לכן במידה ויש נכונות, כדאי לעשות כל מה שניתן על מנת להצטרף לתכנית ולהיות חלק ממנה. הכנה לקראת הבחינה היא צעד משמעותי שניתן לעשות על מנת להגדיל את הסיכוי לקחת חלק בתכנית.

אפשרויות הכנה לקראת איתור מחוננים

ישנן כמה אפשרויות מבחינת הכנה לקראת הבחינה. האפשרויות הקיימות הן:

  1. להתכונן לבד – ניתן למצוא מעט חומר הכנה ברשת כמו גם מבחנים לדוגמה, כך שניתן לעשות עבודה עצמית ולתרגל בבית מחומרים אלו. יתרונות הגישה הן בעלות, אבל יכולת הצלחה בזכות השיטה הזאת היא מוגבלת משום שפוטנציאל השינוי בלמידה עצמית הוא מוגבל כשלעצמו.
  2. להתכונן בעצמאות תכנית ממחושבת- ברשת ניתן למצוא תכניות הכנה ממוחשבות כך שהלמידה היא עצמאית עדיין, אבל בכל זאת מונחית. לרוב מדובר בעלות שהיא די ידידותית וחיפוש מעמיק אף יוכל לספק מערכת הדרכה לא רעה בכלל. לילדים שצריכים רק מעט חיזוק זה יכול לעבוד, אבל גם במקרה הזה הפוטנציאל של השינוי יהיה מוגבל.
  3. עבודה פרטנית – הדרך הטובה והיעילה ביותר לעשות הכנה לקראת איתור מחוננים היא באופן טבעי עבודה פרטנית עם מורה שיוכל לאתר את הנקודות שבהן יש קושי ולעבוד באופן מכוון סביבן. הרבה פעמים מקומות חלשים יותר הם מקומות שיש בהם דווקא אתגר רגשי ולא שום דבר אחר. ברגע שיש עבודה פרטנית עם מורה מיומן אפשר לזהות את המקומות האלה ולרפא אותם, באופן הזה לאפשר לתלמיד לצלוח את הבחינה מתוך היכולות האישיות שלו.

לסיכום, איתור מחוננים הוא באמת הליך מבורך עבור מי שזה מתאים לו. חשוב להבין שעמידה בבחינה לא מחייבת אף אחד לשום דבר, אבל היא בהחלט פותחת צוהר לעולם דידקטי מרתק, עשיר ומעשיר מאד עבור התלמידים שזה נכון להם. מגוון תכניות הפיתוח שזמין הוא עשיר כך שכל תלמיד יוכל למצוא לעצמו את המסלול הטוב ביותר עבורו ולהתמסר לתכניות השונות שאותן מאפשר משרד החינוך עבור התלמידים שהוגדרו כמחוננים על בסיס הבחינה. כמובן שאפשר לבצע שינויים לכל אורך הדרך.

שאלות בנושא איתור מחוננים – איך מתוכננים לזה

איתור מחוננים

למידע נוסף על איתור מחוננים – איך מתוכננים לזה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות
גלילה לראש העמוד