לימודי פסיכותרפיה – כל מה שצריך לדעת

לימודי פסיכותרפיה

פסיכותרפיה הוא עולם שלם שנוגע לטיפול הנפש מתוך מקום של חקירה ואיתור של עוגנים. בבסיס האמונה הפסיכותרפיסטית עומדת ההנחה שעצם חשיפת מקור הבעיה כבר מניע תהליך של שיקום והתחלה של ריפוי והחלמה.

פסיכותרפיה היא גישה טיפולית שפותחה וקיבלה חידודים ומיקודים שונים וכיום מהווה חלק מהמיינסטרים של גישות הטיפול בנפש האדם. לימודי פסיכותרפיה ניתן להשלים במגוון של דרכים ובמאמר הבא נעבור על דרכים אלו.

בעוד שלימודי פסיכולוגיה הם לימודים ארוכים ודורשניים מאד, בלי לדבר על התחרותיות המשמעותית שמאפיינת את העולם המוסדי והשמרני של פסיכולוגיה, לימודי פסיכותרפיה מאפשרים גישה מאפשרת יותר, הן מבחינת העבודה עם המטופל והן מבחינת מסלול ההתמקצעות ורכישת הידע והכלים הנחוצים לטיפול.

מסלולי הלימוד הקיימים

האלטרנטיבה המוסדית שמעניקה הפסיכותרפיה לא מרמזת על היקף חומר נמוך יותר להתמקצעות וגם לא על מורכבויות נמוכות יותר בפרקטיקה אלא על מבנה פחות היררכי של התמחות הטיפול הזו. באופן כללי מקורו של הטיפול המשפחתי, שזה בעצם האב הקדום של מבנה הטיפול האישי- פרטני כפי שאנו מכירים אותו היום מצוי בכלל במקצוע העבודה הסוציאלית ואילו הפסיכולוגיה, שכבודה במקומה מונח דווקא מפנה מקום לפרקטיקות אחרות, מעשיות ומקדמות שינוי בטווח הקצר.

מעשה, פסיכותרפיה היא שם כללי למכלול של גישות, כלים לטיפול וטכניקות המאפשרות לגשת לנפש האדם ולאפשר אנליזה שמקדמת ריפוי.

לימודי פסיכותרפיה אם כן נעשים במסגרות שונות ובהתמחויות שונות כך שכל מטפל לעתיד, או מטפל שכבר עובד בפועל, יכול להעשיר את ארגז הכלים שלו, להגדיל את המיומנויות שלו ומעל הכול להעניק למטופלים שלו סט רחב יותר של פתרונות ובכך לקדם ריפוי באופן מועיל יותר.

מסלולי לימודי פסיכותרפיה הם כאמור רבים ומגוונים ולכן חשוב לבדוק את מסלולי הלימוד וכן גם את מרכזי הלימוד והתכניות השונות אותן הם מציעים. בתוך הכלים השונים של הפסיכותרפיה ניתן למצוא את הגישה הפרוידיאנית או היונגיאנית, הגישה ההתנהגותית קוגניטיבית והרשימה עוד ארוכה.

מסגרות הלימוד השונות

לימודי פסיכותרפיה ניתן ללמוד באופן עצמאי כתכנית בפני עצמה במוסדות לימוד שונים כמו למשל בסמינר הקיבוצים ואילו תכניות לימוד כמו CBT למשל, הן תכניות לימוד שמתקיימות כחלק ממטרייה גדולה יותר של לימודי סיעוד.

בתוך מכלול ההתמחויות של לימודי פסיכותרפיה ניתן למצוא התמחויות בילדים ובזוגות, התמחויות התנהגותיות ורגשיות, התמחויות גופניות והתמחות בעבודה עם בעלי חיים ועוד. תחומי הלימוד השונים נקבעים בהתאם לתחום ההתמחות ובהתאם למוסד הלימודים.

תנאי הלימוד נקבעים באופן ייעודי בהתאם למקומות הלימוד השונים וכן גם מתעדכנים מדי שנה לכן חשוב לברר מראש. ישנם מוסדות לימוד שמקשים על תנאי הקבלה ודורשים השלמה של קורסי יסוד שונים עבור מי שמגיע ללא רקע בכלל.

שכר הלימוד גם הוא נקבע באופן ייעודי בהתאם למוסד הלימודים ולרוב מדובר יהיה על שכר לימוד גבוה מהשכר האוניברסיטאי משום שלאור המבנה הפחות ממסדי של הפסיכותרפיה, בהתאמה הוא גם פחות מסובסד ולכן ממומן יותר מכיסים פרטיים.

הפרקטיקום נקבע בהתאם לתחום ההתמחות במקומות המקובלים ולרוב בית הספר מסייע בתכנון וביצוע ההתאמות הנדרשות על מנת להשלים את ההתמחות שנחוצה על מנת להתחיל לטפל בשטח.

שאלות בנושא לימודי פסיכותרפיה – כל מה שצריך לדעת

לימודי פסיכותרפיה

למידע נוסף על לימודי פסיכותרפיה – כל מה שצריך לדעת

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות
גלילה לראש העמוד