הבניינים הישנים מקבלים רוח חדשה: ההתחדשות העירונית בישראל תופסת תאוצה

התחדשות עירונית היא שם כולל לתוכניות שמטרתן היא שיפוץ וחידוש תשתיות, מבנים מגורים ומרחבים ציבוריים. למעשה, תהליך של התחדשות עירונית נועד בראש ובראשונה לחזק מבנים ישנים אשר נבנו לפני שנת 1980, הן בשל סכנה של קריסה ונזקים והן בשל ההבנה כי באמצעות תוכנית כמו תמ"א 38 כמו גם פינוי פינוי, ניתן יהיה להוביל לשיפור משמעותי באיכות החיים של הדיירים, בעקבות חיזוק מבנים וכן תוספת של קומות לדירות חדשות. בשנים האחרונות ההתחדשות העירונית בישראל תופסת תאוצה, ולכן בחרנו להציג בסקירה הבאה את כל מה שאתם צריכים בתחום.

התחדשות עירונית – כל מה שרציתם לדעת

התחדשות עירונית היא כאמור שם כולל למגוון רחב של תוכניות שאותן מקדמים בממשלת ישראל ובייחוד משרד השיכון והבינוי. מאחר ועל פי ההערכות יש במדינת ישראל אלפי בניינים מסוכנים, הממשלה קידמה שתי תוכניות בשם תמ"א 38 אשר נועדה לחזק את הבניין ולאפשר לקבלנים לקבל זכויות בנייה לטובת בנייה של יחידות דיור, וכן תוכנית של פינוי בינוי המתייחסת להריסה של שטח עירוני, עליו יבנו בניינים חדשים. עם השנים הממשלה חוקקה עשרות חוקים בתחום, כאשר כתבות מעניינות בנושא חוק התחדשות עירונית מהווה הזדמנות מצוינת בעבורכם לקבל מידע מהימן, בייחוד אם הבניין שלכם מיועד לתוכנית של התחדשות עירונית.

חשוב להבין כי לכם כדיירים מגיעים שלל זכויות במסגרת של הליך התחדשות עירונית, החל מקבלת דירה חלופית במידה והבניין נהרס ועד לקבלת פיצוי כספי בעקבות איחור במסירות הדירות. מימוש זכויות בתחום הזה הינו אלמנט חשוב מאוד, הן בשל ההבנה כי מדובר בפרויקטים ארוכי טווח ובעלי השפעה דרמטית על איכות החיים של הדיירים. בחלק מהמקרים ישנם גם חילוקי דעות אשר משפיעים על התקדמות הפרויקט, ועל כן היכרות עם רזי החוק כמו גם הזכויות שמגיעות לכם דרך אתר מגדילים נדל"ן אשר מתמחה בתחום מהווה דרך מצוינת ליצירה של מענה המגיע לידי ביטוי באמצעות מידע מהימן, כל זאת רגע לפני שאתם חותמים על חוזה בעל השפעות דרמטיות על המגורים וכן איכות החיים שלכם ושל בני המשפחה.

 

 

מגמה שהולכת ותופסת תאוצה

אחת מהסיבות המרכזיות מדוע משרד הבינוי והשיכון כמו גם הממשלה מקדמת את הנושא של התחדשות עירונית נובע בין היתר בעקבות מצוקה של עתודות בנייה במדינת ישראל. למעשה, המחסור בקרקעות פנויות לבנייה מובילות את הביקוש לדירות לשיא שלא נראה כדוגמתו מזה שנים רבות, ובהתאם לכך גם לעליית מחירים. על כן, החשיבות של התחדשות עירונית היא לא רק בהיבט הבטיחותי, אלא מתוך מטרה להבטיח כי ניתן יהיה להוסיף יחידות דיור ובהתאם לכך גם בתקווה להוריד את העלויות הגבוהות של רכישת דירה בישראל. קבלת ליווי מקצועי לפני חתימה על חוזה עם קבלן מהווה דרך מצוינת בעבורכם כבעלי הדירות להתכונן לקראת התהליך, בייחוד אם יש לכם הערות לגבי התוכניות העתידות של הבניין שלכם, למשל בהקשר של מקומות חנייה, מעליות וכן שירותים נוספים בתוך הבניין.

לסיכום

תוכניות כמו תמ"א 38 וכן פינוי בינוי תופסות תאוצה בכל רחבי הארץ, ובייחוד באזורי הביקוש. באמצעות אתר מגדלים בנדל"ן תוכלו לקבל מידע מפורט אודות הנושא הזה ואף לקרוא כתבות מעניינות בתחום, כחלק מהבנה כי ידע הוא המפתח לקראת קידום הליך של התחדשות עירונית בבניין שלכם, בדומה לעשרות אלפי בניינים שכבר עכשיו מועמדים לתהליך או שכבר התחילו בהתחדשות עירונית אשר מעניקה רוח חדשה וכן יתרונות רבים, גם בהיבט הבטיחותי אבל גם בהיבט של איכות חיים משופרת, בעקבות מעבר לבניין חדש ויוקרתי במקום הבניין הישן.