איך תשמרו על הזכויות שלכם בתמ"א 38?

תמ"א 38 היא תוכנית ביוזמת הממשלה שמטרתה לחזק מבני מגורים ישנים מפני רעידות אדמה ולרוב גם להרחיב או לשפץ אותם. ניהול הזכויות בפרויקט תמ"א 38 מצריך הקפדה על פרטים משפטיים, פיננסיים ולוגיסטיים כאחד. אם גם אתם נמצאים לקראת פרויקט שכזה, הנה כמה צעדים חיוניים שיעזרו לכם להגן על הזכויות והאינטרסים שלכם לאורך שלבי התהליך.

הבנה מלאה של הפרויקט בבניין שלכם

לפני קבלת החלטות כלשהן, הקפידו לוודא שאתם מבינים היטב את הפרטי הכי קטנים של הפרויקט בבניון שלכם. חשוב להכיר לעומק את השינויים המתוכננים, את ציר הזמן לביצוע הבנייה ואת הזכויות והחובות של בעלי הנכסים באופן כללי ובאופן ספציפי במקרה שלכם.

ייעוץ משפטי

פנו לייעוץ משפטי וקבלו הכוונה מעורך דין המתמחה בפרויקטים של נדל"ן, התחדשות עירונית ותמ"א 38. עורכי דין מנוסים יכולים לעזור לכם לסקור חוזים, להבין את הזכויות שלכם ולהבטיח שההיבטים המשפטיים של הפרויקט תואמים את האינטרסים שלכם. מומלץ לפנות לעורך דין מנוסה שכבר ניהל בעבר בהצלחה פרויקטים שונים של תמ״א 38 והתחדשות עירונית באופן כללי.

תקשורת עם השכנים

יצירת קונצנזוס עם יתר השכנים היא דבר קריטי. כדי לצלוח את הפרויקט בשלום תזדקק לשיתוף הפעולה וההסכמה שלהם כדי שהפרויקט יתקדם בצורה חלקה. חשוב מאד ליזום דיונים פתוחים ומכבדים כדי לטפל בחששות ולהגיע להבנה הדדית.

 

 

בחרו קבלן בעל מוניטין

בצעו מחקר מקדים ובחרו קבלן אמין עם ניסיון בפרויקטים של תמ"א 38. בדקו את הרקורד שלהם, איכות פרויקטים קודמים ומוניטין בעיקר בשנים האחרונות. סביר יותר להניח שקבלן אמין יעמוד בלוחות זמנים ובסטנדרטים גבוהים של איכות בנייה.

בחנו היטב את ההסכם

בדוק היטב את ההסכם מכל הכיוונים שלו. ודאו שהוא מפרט את כל פרטי הפרויקט, העלויות, לוחות הזמנים ומנגנוני הפתרון במקרים של מחלוקות.

הערכת עלויות ומימון

חשוב מאד להבין את ההיבטים הכספיים של הפרויקט. חשוב לשים לב מהו החלק שלכם בעלויות, כולל כל הוצאות נוספות פוטנציאליות עבור שדרוגים או שיפוצים ביחידות השונות. בדקו אפשרויות מימון כמו הלוואות או מענקים, אם ישנן כאלו.

הערכת שווי נכס

התייעצו עם שמאי מקרקעין על מנת להעריך את ההשפעה הפוטנציאלית של הפרויקט על שווי הנכס שלכם. המידע הזה יכול לעזור לקבל החלטות מושכלות.

מעקב אחר הפרויקט

הישאר מעורבים ופעילים לאורך כל הפרויקט. השתתפו בפגישות, סקרו את ההתקדמות וצרו קשר עם היזם ובעלי עניין אחרים כדי להבטיח שהעבודה תואמת את התוכניות המוסכמות.

ציות לחוק

ודאו שהפרויקט עומד בכל חוקי הבנייה והתקנות המקומיים לרבות קבלת ההיתרים והאישורים הדרושים מהרשויות המקומיות.

שמירת רשומות

חשוב לשמור על תיעוד יסודי של כל המסמכים, ההסכמים, התשלומים והתקשורת הקשורים לפרויקט. רשומות אלו יכולות להיות חיוניות אם מתעוררות מחלוקות או בעיות כלשהן.

הערכה לאחר הפרויקט

לאחר סיום הפרויקט, העריכו את איכות העבודה והשפעתה על הנכס שלכם. אם מתעוררות בעיות כלשהן, פנה לקבלן וליזם בהקדם והציפו אותן.

לסיכום –

אלו הם הצעדים הבסיסיים והחשובים ביותר שצריך לעשות בכדי לשמור על הזכויות שלנו בפרויקט תמ״א 38 ובאופן כללי בפרויקטים של התחדשות עירונית. שימו לב שאת כל הדברים האלו יקפיד להגיד לכם עורך דין מקצועי שילווה אתכם ולכן הדבר החשוב ביותר לעשות הוא לפנות לעורך דין מנוסה שילווה אתכם יד ביד לאורך שנות הפרויקט. אם תקפידו על הדברים האלו תוכלו ליהנות מתהליך מהיר ומסודר ובעיקר מתוצאות טובות שישאירו אתכם עם רווח ביד בסופו של יום.

שאלות בנושא איך תשמרו על הזכויות שלכם בתמ"א 38?

למידע נוסף על איך תשמרו על הזכויות שלכם בתמ"א 38?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות
גלילה לראש העמוד