הצבא יכול להיות מלחיץ: איך מטפלים בנשירת שיער שנגרמת מלחץ?

נשירת שיער היא ממש לא תופעה נדירה, ואנשים רבים באוכלוסייה סובלים מנשירת שיער ברמה כזו או אחרת. ישנם גורמים רבים העלולים לגרום לשיער של ראשינו לנשור, ובין היתר נשירת שיער עלולה להיות תסמין מובהק ללחץ נפשי עמוק. גם חיילים עשויים לסבול מנשירת שיער חריפה במהלך השירות הצבאי, וזאת מאחר שהמסגרת הצבאית יכולה להיות מלחיצה לעתים. אם גם אתם סובלים מנשירת שיער ומרגישים שהסיבה לכך נובעת ממתח נפשי, המאמר הבא הוא בדיוק בשבילכם.

נשירת שיער – למה זה קורה?

קיימים גורמים רבים ומגוונים העשויים להשפיע על מצב השיער שלנו, על נשירתו ועל קצב צמיחתו. תרופות מסוימות, תזונה לקויה, גיל, גנטיקה – כל אלה הם גורמים העשויים לגרום לנשירת שיער ולהתקרחות. כיום, המדע מכיר גם בהשפעתם של לחץ נפשי ושל טראומה על צמיחת השיער. לא בכדי נפוצה גם נשירת שיער בגיל ההתבגרות, שינויים גופניים ורגשיים קיצוניים אותם חווים מתבגרים עלולים לגרום ללחץ נפשי מוגבר (ואין לשכוח שגם חיילים בשירות סדיר עודם נמצאים בשלבי גיל ההתבגרות).

כאשר הגוף שרוי במצב של מתח, מערכת העצבים הסימפתטית בגופנו עשויה לפרש את המצב כמצב של סכנה, ובמקרה זה המערכת מתחילה להפעיל מנגנונים הישרדותיים, כמו כיווץ שרירים באזורים נרחבים בגוף. אחד מאזורים אלה הוא שרירי הקרקפת, אך כאשר שרירים אלה נותרים מכווצים זמן ארוך מדי, עלולה להיפגע זרימת הדם אל הראש. כתוצאה מכך, זקיקי השיער אינם מקבלים כל הרכיבים החיוניים שהם זקוקים להם, והשיער יכול לנשור וצמיחתו נפגעת.

נשירת שיער כתוצאה מסטרס

קיימים שני סוגים עיקריים של אובדן שיער בהקשר של מתח נפשי. הראשון הוא אובדן שיער פתאומי הנגרם בגלל אירוע טראומטי חד-פעמי. במקרה כזה, תהיו צפויים לחוות נשירת שיער מסיבית למשך תקופה קצרה בלבד, שבתומה הקרקפת שלכם תחזור לעצמה ונשירת השיער תיפסק. השני הוא נשירת שיער כרונית, שנובעת כתוצאה מתחושת סטרס קבועה. כאשר המתח בו אתם שרויים הוא מתח מתמשך, בהתאם מתמשכים גם תהליכים פיזיים וביולוגיים שגורמים לכם, בין היתר, לחוות אובדן של שיער. לכן, אם אתם חווים שגרת חיים לחוצה מאוד, כמו שעלול לקרות בשנות השירות הצבאי, אתם עלולים לסבול מנשירת שיער.

 

 

איך מטפלים בנשירת שיער הנגרמת ממתח נפשי?

בראש ובראשונה, אנחנו ממליצים לכם לפנות לרופא (עדיפות לרופא עור). הסיבה שבגינה חשוב לראות רופא במקרה של נשירת שיער היא שקיים צורך להבין מהי הסיבה לנשירה. אם בתום כל הבדיקות הרופא אבחן שמדובר בנשירה שנובעת ממתח נפשי ולא מגורמים אחרים, תוכלו לטפל בבעיה בהתאם. מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל שלכם בנוגע לדרכי טיפול שיכולות להתאים לכם, ולרוב מדובר בתכשירים שנמצאו כיעילים בשיפור מצב השיער.

כמו כן, רצוי להתמקד בטיפול הקשור להיבט הנפשי. אם שערכם נושר כתוצאה מלחץ נפשי, ייתכן שטיפול פסיכולוגי או כל טיפול מתחום בריאות הנפש יוכל לסייע. לצד טיפול נפשי, השתדלו להתמקד בדברים שעושים לכם טוב, כמו שיחה עם חברים, אימוני כושר, מדיטציות, פיתוח תחביבים ותרגול נשימות.

סיכום

לסיכום, ישנם גורמים רבים עשויים להשפיע על מצב השיער שלנו ולהביא לנשירתו. אצל חיילים, אחד הגורמים המרכזיים לאובדן שיער הוא מתח נפשי, המסגרת הצבאי עשויה להיות מלחיצה מאוד. בכל מצב שבו אתם סובלים מנשירת שיער, אנחנו ממליצים לכם לפנות לייעוץ רפואי ולבדוק יחד עם הרופא מהן אפשרויות הטיפול המתאימות לכם.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

שאלות בנושא הצבא יכול להיות מלחיץ: איך מטפלים בנשירת שיער שנגרמת מלחץ?

למידע נוסף על הצבא יכול להיות מלחיץ: איך מטפלים בנשירת שיער שנגרמת מלחץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות
גלילה לראש העמוד