המצאת המחשבון: איך הכול התחיל?

המחשבון המודרני מכיל מגוון רחב של פיצ'רים כמו חישוב של פונקציות, חזקות עוד. אולם, האם ידעתם המחשבון שנחשב לאחד מהפריטים האלקטרוניים החשובים ביותר של המאה הקודמת עבר גלגולים היסטוריים רבים? להלן סקירה היסטורית מרתקת בנושא.

אחת ההמצאות החשובות ביותר של המאה ה 20: כך הומצא המחשבון

המחשבון או המחשבון המדעי כפי שרובנו מכירים הוא אב הטיפוס הראשוני של המחשב המודרני. ההמצאה של המחשבון החלה עוד במאה ה 17 ועד למאה ה 19 שבהלכה החלו מתמטיקאים להשתמש במחשבון רגיל, ניתן לומר כי הפיתוח של המחשבון החל עוד לפני כ 2,500 שנים. בחפירות שבוצעו ביוון גילו לוח אבן מחורץ שעליו ביצעו היוונים חישובים, ואילו היום השתכללו באופן משמעותי החרוזים הללו לכדי מחשבון מדעי איתו ניתן לבצע שלל פעולות בלחיצת כפתור. המחשבון הראשון בעולם פותח באמצע המאה ה 19 ע"י ויליאם סיוארד סורוז. למעשה, וילאם הקים חברה אשר עסקה בפיתוח של מכונות חישוב, לטובת ביצוע חישוב בסיסיים. למרות שהיה מראשוני המפתחים, הליך ההמצאה של המחשבון התגלגל במשך עשרות שנים והוא רק הלך והתפתח ככל שיותר ויותר אנשי מדע, מחשוב ומתמטיקה נכנסו לתחום והבינו את החשיבות של פיתוח מכשיר אלקטרוני קטן אך איכותי.

מחשבון אלקטרוני -פיתוח יוצא דופן

האלקטרוני הראשון הומצא בתחילת שנות ה 60 של המאה הקודמת, וזאת כתחליף למכונת החישוב המכנית שהייתה קשה מאוד לתפעול כמו גם לא נתנה את המענה בעבור ביצוע חישובים מורכבים. את המחשבון הראשון המציאה חברת אניטה שהצליחה לפתח מחשבון אשר מבוסס על טכנולוגיה של שפורפרת ריק. מדובר בטכנולוגיה שהייתה בזמנו יקרה מאוד, ולכן במשך שנים רבות ניסו לפתח מכונה קלה יותר שאיתה ניתן יהיה לבצע חישובים מורכבים יותר. בשנת 1970 החלו יצרניות שבבים אמריקאיות כמו אינטל לפתח שבבים בעבור מכונת חישוב אלקטרונית, ובתוך זמן קצר החלו חברות רבות בעולם להבין את הפוטנציאל הגלום בשימוש במכשיר. כתוצאה מכך פותח המחשבון המדעי בשנת 1972 ע"י חברת הילוט פאקרד. מדובר במחשבון הראשון בעולם שהכיל 35 מקשים, וחברת HP אשר פיתחה את השבב נחשבת מאז ועד היום לאחת החברות המובילות בתחום פיתוח של מחשבונים אלקטרוניים. כיום ניתן למצוא גם מחשבון מדעי במחיר נגיש. מדובר במחשבון איתו ניתן לבצע מגוון רחב של פעולות חישוב מורכבות כמו למשל חישוב אלגוריתם וחזקות, כאשר גודל התצוגה הוא חד ממדי אך קל מאוד להפעלה. המחשבון נחשב לאחד מהמכשירים האלקטרוניים החשובים ביותר של המאה הקודמת, והוא מהווה חלק בלתי נפרד מההתנהלות הפיננסית  של עולם האקדמיה והפיננסים.

המצאת המחשבון: איך הכול התחיל?

יכולת לבצע חישובים מהירים – בלחיצת כפתור

. ניתן לומר כי היכולת לבצע חישובים מהירים בלחיצת כפתור היא חלק בלתי נפרד מתעשיית המחשוב שהתקדמה באופן משמעותי החל משנות ה-70, בשל שימוש בשבבים חכמים כמו גם טכנולוגיה שמאפשרת ליצור פעולות מחשוב המבוססת על ליבת המחשב המבצעת את פעולות החישוב באופן מדויק ואוטומטי, ועל כן הביקוש בעבור רכישת מחשבון נחשב לגבוה מאוד בתחום המחשוב.

הנגשת מחירים לציבור הרחב

המחשבונים אותם ניתן לרכוש כיום הם מחשבונים חכמים ועמידים שמחזיקים זמן למשך שנים רבות. הנגשת המחירים לציבור הרחב דרך ייצור המכשירים הללו מהווה דרך מצוינת להתכונן לקראת מבחנים או לבצע חישובים מתמטיים שכל אחד מאיתנו נדרש לבצע, ועל כן מדובר בהמצאה חשובה שאומנם הומצאה לפני מאות שנים אולם מאז ועד היום נחשבת למכונה אלקטרונית בעלת חשיבות עצומה לעולם המדע, מחשוב ומתמטיקה.

שאלות בנושא המצאת המחשבון: איך הכול התחיל?

המצאת המחשבון: איך הכול התחיל?

למידע נוסף על המצאת המחשבון: איך הכול התחיל?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות
גלילה לראש העמוד