האם לכל אחד מגדולי האומה יש ערך בויקיפדיה?

ערך בויקיפדיה

פעם, אנציקלופדיה הייתה האנציקלופדיה העברית. בריטניקה או מכלל. כיום, אם תעיין באנציקלופדיה בערך "אנציקלופדיה", ייתכן שיהיה כתוב שם "ויקיפדיה".. אלה כמה דברים שכדאי לדעת על כך:

לא (רק) מה שחושבים

כן, כולנו יודעים מה זו ויקיפדיה. אבל לא רבים מודעים לכך שאנציקלופדיה אינטרנטית מודרנית זו, היא חלק מתופעה רחבה יותר בשם "ויקי". בתמצית – wiki היא שיטה לכתוב ולארגן מידע באתרים באמצעות דפדפני אינטרנט, על ידי קהילת משתמשים, בקלות ובמהירות. כך שויקיפדיה היא לא אתר ה"ויקי" היחיד, אך היא כנראה האתר הבולט ביותר מסוג זה. כתיבת "ערך" בויקיפדיה, יכולה להתבצע בקלות ובמהירות והדבר המרכזי שדרוש לשם כך, הוא לעמוד בתנאים של ויקיפדיה ליצירת ערך.

אנציקלופדיה אחת, אינספור אינטרסים

אנשים מעלים "ערכים" לויקיפדיה, ממגוון רחב של סיבות. אידיאלית, הדבר נעשה לתועלת הציבור, בתום לב, כפי שאנציקלופדיה אמורה להיבנות. מעבר לחזון יפה זה, בפועל, ישנה קלחת רוחשת של בעלי אינטרסים ואינטרסים מנוגדים, שנאבקים על הכנסת תוכן לויקיפדיה ועל ניסוחו. תוכן בויקיפדיה עשוי לתרום לשיווק, מאחר שמנוע החיפוש של גוגל לוקח אותו בחשבון. בנוסף, עצם הימצאות מידע על מוצר או חברה או גוף כלשהוא במסגרת מכובדת זו, מוסיף לתדמיתם המכובדת. לכל הפחות – לתדמיתם כבולטים בתחומם.

יש מקום לכולם?

"מקום" יש – אחסון ערך בויקיפדיה לא גוזל יותר מנפח ביטים זניח בשרת. מצד שני, לא כל ערך מתקבל שם בברכה. נהפוך הוא – מחיקת ערכים היא דבר שבשגרה. חשוב לציין, שלמרות שהמחיקה לא תמיד מוסברת, מדובר בפעילות שגלויה לציבור (העלאת הערכים, שינויים שמוכנסים בהם, מחיקתם וכן הדיון סביב תהליכים אלה).

ערך הערך

אז האם לכל אחד מגדולי האומה יש ערך בויקיפדיה? היינו מצפים שהתשובה תהיה פשוטה וחיובית. אלא שהעניין לא כל כך פשוט. זאת, מאחר שנשאלת השאלה השאלתית – מי הם "גדולי" האומה? במילים אחרות – מה מתאים להיות מוצג כערך באנציקלופדיה כלשהיא ומה לא? האם חשיבותו של אדם מסוים בעיני חלק מהאוכלוסייה, לצד חוסר עניין מוחלט בו מצד אחרים, הופכת אותו לאחד מ"גדולי האומה"? לעתים כן ולעתים לא. התשובה לא חד משמעית ואכן, רואים לא מעט דיונים בנושאים כאלה, מתועדים בויקיפדיה עצמה.

קידום עסקים

קידום עסקים במנועי חיפוש, הוא אחד היעדים שעבורם מנסים להכניס ערכים לויקיפדיה. זו לא הפעילות הבולטת ביותר במסגרת SEO, אבל היא בהחלט אחד מהדברים הרבים האפשריים, בארגז הכלים השיווקי באינטרנט. לרוב, הדבר לא פשוט. אם קוראים לכם IBM למשל, ניחא. אבל אם אתם א.א.א.א.א.א. מזגנים, אולי זה יכניס אתכם בקלות להתחלת הרשימה בספר הטלפונים, אבל לא בהכרח לויקיפדיה. למה אתם? מה מיוחד בכם? "שרות ללא תחרות"? "חברתנו חרטה על דגלה.."? זה באמת מיוחד מאוד. אבל לא מספיק.

איך עושים זאת בפועל?

את העבודה עם ויקיפדיה ניתן ללמוד לבד. בהמשך, ניתן להירשם כמתנדב במסגרתה ולהתחיל להיות מעורב בכתיבת ועריכת ערכים. עם זאת, אם מעוניינים להיות פעיל במסגרת זו למטרות קידום עסקי, מומלץ מאוד להשאיר זאת למקצוענים. זאת, מאחר שבדומה לתחום ה-SEO, דרוש כאן ידע רחב ועדכני, לגבי לא מעט פרטים טכניים ונהלים.

לסיכום

הכנסת ערך לויקיפדיה היא מחד דבר קל מאוד, אך מאידך לא בהכרח פשוט. מה שחשוב להבין, הוא שמדובר בפלטפורמה מיוחדת במינה, עם נהלים ודקויות שמיוחדים לה. כך שמי שמעוניין למנף אותה, לכל מטרה שהיא, חייב להבין היטב מה שהוא עושה.

שאלות בנושא האם לכל אחד מגדולי האומה יש ערך בויקיפדיה?

ערך בויקיפדיה

למידע נוסף על האם לכל אחד מגדולי האומה יש ערך בויקיפדיה?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות
גלילה לראש העמוד