גם הרמטכ"לים של צה"ל התחילו כטירונים

חולמים להיות רמטכ"לים? גם אתם יכולים לתפוס תפקיד חשוב מאד בצה"ל, שהדרך אליו מתחילה במבחני מתאם לקצונה. הביטו על הרמטכ"לים האלה, גם הם, ממש כמוכם, התחילו כטירונים.

רוצים להיות רמטכ"לים? מתחילים במבחני מתאם

לפני שאנחנו מפרטים על הרמטכ"לים של צה"ל חשוב לנו לומר לכם שגם אתם יכולים לתפוס תפקיד חשוב בצה"ל, גם אם היום זה עוד נראה לכם רחוק. מה שחשוב שתדעו זה שהיום, בשונה מפעם, הכול מתחיל במבחני מתאם לקצונה בצו הראשון. מתאם הקצונה הוא למעשה מדד שקובע האם אתם מתאימים לצאת לקורס קצונה.

המדד הזה נקבע למעשה על פי הנתונים הנאספים עליכם מהצו הראשון ועל מנת להתקבל לקצונה אתם צריכים לקבל קב"א של 53 ומעלה וציון מבחני דפ"ר של 60 ומעלה. למבחנים הללו יש השפעה גדולה מאד ולכן אתם צריכים להתכונן כראוי לצו הראשון. בנוסף למבחנים הללו, אתם נמדדים כל העת בהתאם לפעילות שלכם בטירונות ובמסלולים נוספים.

הרמטכ"ל הראשון – יעקב דורי

יעקב דורי כיהן למעשה כרמטכ"ל של ההגנה, הוא נולד באודסה ובעקבות הפרעות ביהודים בשנת 1905 הוא עלה ארצה עם משפחתו. הוא כיהן כרמטכ"ל של ההגנה בין השנים 1939-1945 ובשנת 1947 מונה שוב לתפקיד לאחר שיצחק שדה הודח על ידי דוד בן גוריון. בתוך כך, הוכר יעקב דורי כרמטכ"ל הראשון של צה"ל.

הרמטכ"ל הרביעי – משה דיין

משה דיין החל את דרכו בהגנה ובפלמ"ח ועם הזמן התקדם עד לתפקיד הרמטכ"ל של צה"ל. משה דיין זכה לפקד על צה"ל במהלך מבצע קדש ולימים, לאחר שעזב את התפקיד נכנס לפוליטיקה ותפקד כשר הביטחון. בתוך כך, הפך משה דיין לאחד הגורמים האחראיים על הניצחון הגדול במלחמת ששת הימים, אך לימים נתפס גם לזה שאחראי על הכישלון של ישראל במלחת יום הכיפורים.

הרמטכ"ל השביעי – יצחק רבין

רבין החל את דרכו כמפקד גדוד בפלמ"ח ולאחר מכן כיהן כמפקד חטיבת הראל במהלך מלחמת יום העצמאות. על צה"ל פיקד רבין במהלך מלחמת שש הימים ועליה סיפר כי בתחילת המלחמה היו לו חששות רבים לגבי התוצאות שלה. עם זאת, כשהבין שצה"ל מכה באויבים ומשיב מלחמה שערה, רווח לו מאד.

את הקריירה הצבאית שלו החל רבין כשגריר ישראל בארצות הברית ובשנת 1974 מונה לראש ממשלת ישראל בקדנציה הראשונה שלו. רבין כיהן גם כשר ביטחון וחזר לתפקיד ראש ממשלת ישראל בשנת 1992, כהונה שאת סופה הטרגי כולנו מכירים, אותו ערב מר ב- 4 לנובמבר 1995 שבו נרצח רבין בתום עצרת התמיכה בשלום.

גם הרמטכ"לים של צה"ל התחילו כטירונים

הרמטכ"ל ה- 14 – אהוד ברק

אהוד ברק החל את שירותו הצבאי בחיל החרמש וב- 1971 פיקד לראשונה על סיירת מטכ"ל. בשנת 1981 הועלה ברק לדרגת אלוף, ב- 1987 מונה לסגן הרמטכ"ל ובשנת 1994 מונה לרמטכ"ל צה"ל. בזמן כהונתו בתפקיד אירע אסון צאלים ב שבו נהרגו 5 חיילי צה"ל במהלך אימון, אבן דרך בחייו הצבאיים של ברק.

את הקריירה הפוליטית שלו החל ברק בשנת 1995 כשר הפנים ולאחר מכן כיהן כשר הביטחון. בשנת 1999 נבחר ברק לראש ממשלת ישראל ובשנת 2000 הוביל את נסיגת צה"ל מלבנון, אבן דרך משמעותית בחייו הפוליטיים. עוד במהלך תפקידו ניהל משא ומתן עם הסורים וכן מגעים מדיניים עם הפלשתינאים.

כמובן שרשימת הרמטכ"לים המכובדת של צה"ל היא ארוכה מאד וקצרה היריעה מלהזכיר את כולם. הרמטכ"ל הנוכחי הוא רב אלוף אביב כוכבי התחיל את דרכו כלוחם בגדוד 890, גם אתם יכולים להיות חשובים כמוהו וכמו הרמטכ"לים האחרים ששירתו את צה"ל והמדינה נאמנה.

שאלות בנושא גם הרמטכ"לים של צה"ל התחילו כטירונים

גם הרמטכ"לים של צה"ל התחילו כטירונים

למידע נוסף על גם הרמטכ"לים של צה"ל התחילו כטירונים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות
גלילה לראש העמוד